Jak radzić sobie ze stresem?
Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy ma dużo pracy, obowiązków domowych, często dzieci czy domowe zwierzę. W tym roku dopadła nas pandemia i zmusiła do zostania w domach. Obecnie za oknem pogoda nie pomaga – jest ponuro, zimno i szaro. To wszystko bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, łatwo się denerwujemy i stresujemy. 

W tym momencie powinniśmy zadać sobie pytanie: jak radzić sobie ze stresem?

Przedłużający się stres lub ciągle występujące bodźce stresowe, bardzo mocno nas wyczerpują i szkodzą naszemu zdrowiu zarówno psychicznemu jak i fizycznemu. 

Jakie są reakcje naszego organizmu na nieoczekiwany stres?

  • 1 faza: mobilizującą bierzemy się w garść i ogarniamy sytuację (Jest to pozytywna reakcja).
  • 2 faza: nasze metody nie działają, stres zwiększa się działa na nas demotywująco, nie możemy się zorganizować, denerwujemy się, złościmy na wszystko i wszystkich. Mamy lęki i odczuwamy frustrację.
  • 3 faza: ucieczka od stresujących sytuacji i problemów.

Jak stres wpływa na nasz organizm ?

Fizyczne objawy to: spadek odporności, duszności, bezsenność, częste bóle głowy, problemy żołądkowe. Jednak są to tylko niektóre skutki stresu.

Psychiczne objawy są to: huśtawki nastrojów, gniew, obniżoną samoocena, lęk, depresja, tiki nerwowe, pociąg do używek.

Żadnych z powyższych objawów nie można bagatelizować. 

Jak radzić sobie ze stresem? Dlaczego pływanie odstresowuje?

Jednym z moim najczęstszych sposobów radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna. W takich momentach przeważnie wybieram basen lub siłownię. 

Pływanie jest idealnym i wszechstronnym sportem, który rozwija nie tylko ciało, ale również pozwala się odprężyć i zrelaksować. 32 letnie badania przeprowadzane przez naukowców z USA dowiodły, że u osób regularnie uczęszczających na basen jest o 50% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Trzeba dodać, że pływanie wpływa zbawiennie na nasz kręgosłup, szczególnie dotyczy to problemami z kręgosłupem lub osób z nadwagą. W wodzie nasze stawy i kręgosłup są odciążone, przynosząc ulgę i lepsze samopoczucie.

Kolejnym pozytywnym aspektem pływania jest ukojenie nerwów. Dlaczego tak jest? Podczas pływania używamy prawie wszystkich mięśni, co wywołuje wydzielenie endorfin (hormonu szczęścia). Woda również delikatnie masuje ciało i je uspokaja. Będąc pod wodą ograniczamy bodźce dźwiękowe, co uwalnia nas od otoczenia. Inne badania mówią, że regularne pływanie oczyszcza nasz mózg z nieprzyjemnych myśli i niektóre osoby cierpiące na depresję mogłyby dzięki pływaniu ograniczyć bądź całkowicie odstawić leki psychotropowe.

Pływanie, a medytacja? Jak radzić sobie ze stresem?

Pływając na długich dystansach, łapiemy swój rytm, czyli stały powtarzalny ruch. Skupiamy się przy tym na jednej czynności, równym oddechu i szumie wody. Wpadamy w swojego rodzaju trans. Pozwala nam to się odprężyć, zregenerować mózg. Napływają nam przyjemne myśli, które napędzają do dalszego działania i częstszego uśmiechu. 

Rzeźba jak Achilles! 

Zauważ, że każdy zawodowy pływak wyglada jakby wyszedł spod dłuta Michała Anioła. Mam dobrą wiadomość dla Ciebie – nie mówisz zawodowo pływać, aby osiągnąć takie rezultaty! Wystarczy regularne pływanie, żeby spalić zbędę kilogramy.Podczas treningu pływackiego używamy większości mięśni przez co rozwijamy wszystkie partie naszego ciała (a nie jak w innych  dyscyplinach – tylko niektóre). Pływanie jest zalecane dla osób otyłych, które zaczynają z odchudzaniem – w wodzie czujemy się lekko i swobodnie.

Podsumowując, Jak radzić sobie ze stresem?:

Pływanie odpręża nasz umysł i ciało. Środowisko wodne wycisza i relaksuje, co wpływa wyśmienicie na nasze ciało i pogodę ducha. Pływanie zalecane jest dla wszystkich, niezależnie od wieku i wytrenowania. 

Zapraszam Cię na base! Przekonaj się, że po pierwszej wizycie doświadczysz przypływu szczęścia, energii i lekkości. 

Do zobaczenia w wodzie!!

Przeczytaj również:

https://www.easywave.pl/index.php/2020/01/05/jak-wybrac-sie-na-basen-blog/

https://www.easywave.pl/jak-zachowywac-sie-na-basenie/

Zapraszam na mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/Jeremi-Niedbałowski-105477714495125

About Author

client-photo-1
Jeremi Niedbałowski