Sporty wodne cz. 2 Tym wpisem chcę zachęcić Cię do spróbowania jednego z wybranych sportów wodnych, które możemy uprawiać nad morzem, jeziorem czy rzeką. Jakie to nam przyniesie korzyści? Po pierwsze większość z tych sportów jest indywidualnych, przez co można je uprawiać kiedy się ma na to ochotę. Kolejnym plusem jest bycie nad wodą, na świeżym powietrzu, gdzie ćwicząc jesteśmy daleko od innych osób. Dzięki słońcu nasz organizm wytwarza witaminę, która w dużej mierze przyczynia się do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu, a przy okazji możemy się ładnie opalić 😉 

Przedstawię Ci kolejną listę 5 sportów wodnych, do których potrzebujesz specjalistycznego sprzętu:

  1. Żeglarstwo
  2. Windsurfing
  3. Surfing
  4. Wakeboarding
  5. Kitesurfing

1.Żeglarstwo

 

Sporty wodne

Jest piękną, wodną dyscypliną, która uczy dbałości o szczegóły, szybkiego podejmowania decyzji w nagłych sytuacjach, przewidywania różnych zdarzeń losowych oraz  (przede wszystkim) pokory wobec natury. Żeglarstwo jest nauką o poprawnym poruszaniu się jednostek pływających, napędzanych siłą wiatru na akwenach wodnych. 

Na jachcie można bardzo przyjemnie podróżować po całym świecie od małych jezior, rzek, po morza i oceany. Dawniej w ten sposób ludzie przemierzali duże odległości i odkrywali nieznane lądy. 

Obecnie ludzie przeważnie żeglują dla rekreacji, zawodowo (transport) bądź po to, by wziąć udział w zawodach pływackich, zwanych regatami. Żeglarstwo ma swój charakterystyczny obyczaj. W karczmach lub na szlaku wodnym można spotkać prawdziwych „wilków morskich”, którzy opowiadają swoje żeglarskie przygody. Przyjemnie jest też wieczorem, przy ognisku posiedzieć i pośpiewać SZANTY (piosenki żeglarskie), które tworzą niesamowity klimat ( osobiście uwielbiam ! 🙂  ).

Najbardziej znane regaty żeglarskie to: America Cup, Transatlantyckie Regaty Samotnych Żeglarzy – OSTAR, regaty dookoła świata – Whitbread, Bitwa o Gotland i The Tall Ships Races ( w których miałem przyjemność wystartować na odcinku z Kłajpedy do Szczecina na jachcie s/y Tornado w 2017r. – NIEZAPOMNIANA PRZYGODA).

 

2. Windsurfing

Sporty wodne cz 2

To dyscyplina sportowa, do której potrzebny jest taki sprzęt jak: deska oraz żagiel, który jest przymocowany do elastycznego pędnika. Sport ten wymaga od nas współpracy z naturą, głownie wiatrem, który wypełniając żagiel pcha na po wodzie. Podczas jego uprawiania ćwiczymy równowagę oraz nasze ręce, gdyż to one muszą utrzymać dosyć ciężki żagiel. Ten sport uprawia się nad morzem lub na jeziorze. 

Windsurfing ma kilka odmian, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie:

Freeride- jest to pływanie rekreacyjne na desce i wykonywanie prostych manewrów. Idealnie nadaje się dla amatora na start, by zapoznał się z podstawami techniki windsurfingu.  

Freestyle – czyli różne akrobacje wykonywane na desce, ograniczane tylko przez wyobraźnię.

Formuła – regaty wyścigowe – Bardzo prestiżowe zawody, polegające na ściganiu się po prostokącie. 

Slalom – jak nazwa wskazuje, zawodnicy rywalizują na trasie w kształcie „8”.

Speed – w tej konkurencji staramy się osiągnąć jak najszybszą prędkość. Niekiedy potrafi ona dojść nawet do 90 km/h!!

3. Surfing

Sporty Wodne cz 2

Na pewno znasz tę dyscyplinę sportu i nie raz marzyłeś, by serfować na falach w Australii albo na Hawajach. Aby zacząć surfować nie trzeba wyjeżdżać aż tak daleko – swoich sił można spróbować nad naszym Polskim morzem, m.in. na półwyspie Helskim.

Do uprawiania tego sportu potrzebujemy: deskę do surfingu, piankę (w zależności od temperatury wody) oraz podstawowe umiejętności pływackie. 

Kiedy już złapiesz bakcyla, warto pojechać tam, gdzie to wszystko się zaczęło, czyli na Hawaje. Tam serfują najlepsi! Możemy poznać kulturę jak i również klimat „luzacki” surferów ( myślę, że każdemu się on podoba ). A dla najbardziej wyczynowych surferów (inaczej łowców fal) czekają nieposkromione, największe fale zwane Mavericks, które potrafią mieć aż 12 metrów wysokości!!

4. Wakeboarding

Sporty wodne cz 2

To młoda dyscyplina sportowa, która łączy w sobie surfing, narty wodne i snowboarding. Polega na płynięciu na desce, trzymając się liny, która jest ciągnięta przez motorówkę bądź wyciąg. 

Zawody tej dyscypliny głównie polegają na jak efektowniejszym przejeździe przez różne przeszkody. Jest to dość skomplikowane, wymaga dużego skupienia i współpracy całego ciała. Nie jest to sport dla słabeuszy! 🙂

5. Kitesurfing

Sporty Wodne cz 2

Podobna dyscyplina sportowa do wakeboardingu i windsurfingu, która polega na ślizgu po wodzie na desce wyposażonej w latawiec! Nad Polskim morzem (dokładnie Zatoka Pucka i Mierzeja Helska) są prawie idealne warunki do uprawiania tego sportu wodnego. I też tam polecałbym zacząć. Również Polskie szkoły kitesurfingu znajdują się w Egipcie, Brazylii czy Wietnamie. Naukę można zacząć w każdym wieku i zalecane jest posiadać minimalne umiejętności pływackie. Jak juz spróbujemy, będziemy mogli w ślizgu przemierzać w wzdłuż wybrzeża jak i szybować nad wodą. Bardziej ambitni i wyszkoleni mogą próbować różnych ewolucji w powietrzu. Zalecam jednak wszystko robić w kasku, kamizelce i pod okiem instruktora.

Sporty wodne podsumowanie

Każda z tych dyscyplin pozwala odczuć bardzo przyjemne emocje, tj. radość, szczęście, ekscytację czy podniecenie. Możemy poznać dużo wspaniałych ludzi (pasjonatów), od których możemy się dużo nauczyć i nawiązać nowe znajomości. Kolejnym pozytywem jest poznanie bliżej siebie swoich słabości i lęków, które możemy przezwyciężyć uprawiając te sporty wodne.

Wszystkie te sporty wodne posiadają charakterystyczne klimaty, żeglarstwo jest w niektórych kręgach uważane za elitarny sport, ale coraz bardziej jest dostępny dla każdego 🙂 Surfing windsurfing, wakeboarding i kitesurfing to dyscypliny, które klimatem są zbliżone czyli cieszyć się chwila „hakuna matata”- (suahili: bez problemu), „Aloha” – wyraz w języku hawajskim używany jako powitanie. Oznacza także miłość, uczucie, pokój, afekt, litość. 

Wszystkie te sporty wodne na początku wykonujmy pod okiem doświadczonych instruktorów i z dodatkowymi zabezpieczeniami m.in. kamizelka, kask, pianka

Pamiętajcie również o tym, że do żywiołu jakim jest woda trzeba mieś sporo respektu i pokory. A to potem odpłaci nam się satysfakcją z osiągnięcia celu !!!

Przeczytaj również:

https://www.easywave.pl/index.php/2020/04/05/jak-spedzic-czas-w-domu/

Zapraszam na Nasz fanpage na fb : https://www.facebook.com/easywaveobozy/

About Author

client-photo-1
Jeremi Niedbałowski