Sporty wodne na basenie cz 1
Sporty wodne na basenie

Oprócz pływania jest sporo innych dyscyplin sportowych. Przedstawię Tobie teraz sporty wodne, które możesz trenować na basenie i o których nie słyszałeś np: rugby i hokej podwodą.

 

Spis treści:

  1. Piłka wodna
  2. Skoki do wody
  3. Hokej podwodny
  4. Rugby podwodne
  5. Sportowe ratownictwo wodne
  6. Pływanie synchroniczne

1.Piłka wodna ( nazywana WATERPOLO )

Piłka wodna

Jest grą zespołową, w której grają dwie drużyny liczące po 7 zawodników ( w tym bramkarz ). Boiskiem jest basen o wymiarach 20 na 30 metrów a głębokości 180 centymetrów. Celem gry jest trafienie piłką do bramki przeciwnika. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej goli.

Waterpolo powstało pod koniec XIX wieku w Szkocji. Od 1900 roku jest dyscyplina letnich Igrzysk Olimpijskich. Gra w nią około 100 państw na świecie!

W Polsce zaczęto uprawiać tą dyscyplinę około 1922 roku. 

Więcej szczegółowych informacji, terminarz rozgrywek Polski i Świata oraz dokładne przepisy tego sportu znajdziecie na stronie : http://waterpolo.polswim.pl

2. Skoki do wody są bardzo popularną, wodną dyscypliną sportową. Rozgrywa się następujące konkurencje skoków:

Skoki do wody

  • z trampoliny ( z wysokości 1 lub 3 metrów ):
    • skok w przód,
    • skok w tył,
    • delfin,
    • auerbach,
    • śruba.
  • z wieży ( z wysokości 5, 7 lub 10 metrów ):
    • skoki ze stania na rękach
    • Oraz te same rodzaje skoków, które są wykonywane z trampoliny.

Rozróżnia się więc 6 grup skoków wykonywanych w trzech pozycjach. Skoki wykonywane są z miejsca lub z rozbiegu, w zależności od ustawienia zawodnika w momencie wybicia oraz kierunku obrotu. Zawodnicy skaczą zarówno indywidualnie jak i parami (liczy się również synchronizacja).

O wyniku decyduje ocena poprawności skoku przez sędziów oraz współczynnik jego trudności.

Od 1899 odbywają się w tej konkurencji Mistrzostwa Europy, od 1904 skoki do wody są dyscypliną olimpijską, a od 1973 rozgrywane są Mistrzostwa Świata. Rozwojem tej dyscypliny kieruje Międzynarodowy Komitet Skoków do Wody (IDC) przy Międzynarodowej Federacji Pływania (FINA).

Więcej informacji o tym sporcie znajdziesz na stronie : http://diving.polswim.pl

3. Hokej podwodny

Hokej podwodny

Jest to gra drużynowa, rozgrywana na basenie o głębokości od 2 do 3 metrów. Rozgrywka polega na skierowaniu po dnie ciężkiego krążka ( o wadze 1,5 kilograma) do bramki o szerokości 3 metrów. W meczu biorą udział dwie drużyny liczące po 6 zawodników. Każdy zawodnik posiada maskę, fajkę, płetwy oraz kij ( do 35 centymetrów długości ), którym pchają krążek po dnie. Mecz składa się z dwóch połów po 15 minut. Celem gry jest strzelenie jak najwięcej goli drużynie przeciwnej. 

Hokej podwodny został wynaleziony w 1954 roku jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków. Pierwsze Mistrzostwa Świata w tej kategorii odbyły się całkiem niedawno, bo w 2011 roku w Coimbra, Portugalia.

4. Rugby podwodneRugby podwodne

Jest jedną z odmian rugby, będąca zespołową dyscypliną sportową rozgrywaną w basenie. Gra jest popularna w krajach skandynawskich. 

Mecz odbywa się na basenie o długości od 12 do 18 metrów oraz głębokości od 3,5 do 5 metrów. Na obu krańcach boiska umieszczone są metalowe kosze. Zawody rozgrywa się gumową piłką wypełnioną roztworem cukru i soli. Zawodnicy wyposażeni są w m. in. maskę, fajkę, kask z ochraniaczami na uszy oraz płetwy.

Długość meczu to 2 razy po 15 minut. W grze biorą udział dwie drużyny liczące od 11 do 15 zawodników. Jednocześnie w basenie może przebywać po 6 graczy z każdej drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w koszu drużyny przeciwnej. Zabronione jest chwytanie przeciwnika za strój, maskę, płetwy, atakowanie przeciwników bez piłki, kopanie przeciwnika oraz chwytanie za kosz. Za każde z tych przewinień można otrzymać 2 minutową karę.

Pierwsze zasady gry zostały stworzone w 1961 przez Ludwiga von Bersuda – członka Niemieckiego Klubu Podwodnego, a pierwszy turniej na Mistrzostwach Świata rozegrano w 1980 roku.

5. Sportowe ratownictwo wodne

Sportowe ratownictwo wodne

Dyscyplina sportu, której polskie początki sięgają roku 1900, kiedy to pierwsze rozegrane zawody odbyły się w Warszawie.. Od tamtej pory dyscyplina ta cały czas ewoluuje, m. in.  zmieniają się zasady rozgrywania konkurencji. Od 2009 roku Mistrzostwa Polski  odbywają się, na zasadach Interational Life Saving Federation (Międzynarodowej Federacji Ratownictwa). Ratownicy współzawodniczą w sześciu konkurencjach indywidualnych oraz trzech sztafetach. W 2009 roku pierwszy raz rozegrano konkurencję SERC (symulowana akcja ratownicza), po czym weszła do corocznego planu konkurencji Mistrzostw.

Sprzęt, z którego zawodnicy korzystają na basenie ( w zależności od konkurencji ) to:

  • płetwy;
  • pas ratowniczy typu „węgorz”;
  • przeszkody zanurzone na głębokość 70 cm.;
  • manekin ważący około 70 kg. po napełnieniu wodą;
  • lina 15 metrowa.

Polskie Sportowe Ratownictwo Wodne ma w swoim kilkudziesięcioletnim dorobku mistrzów świata : Zofię Krawczyk ( Londyn 1978 rok ),  Wojciecha Blechara ( Warszawa 1983 rok i Warendorf 1987 rok ), Krzysztofa Wabicza ( Niemcy 1988 rok), Jarosława Mazurek ( Niemcy 2008 rok) oraz Pawła Szkudlarka ( Adelajda 2012 rok). 

6. Pływanie synchroniczne jest dyscypliną sportową, łączącą pływanie, balet i gimnastykę. 

Pływanie synchroniczne

Pierwsze wzmianki o pływaniu synchronicznym pochodzą z 1724 roku od Benjamina Franklina, który dał pokaz pływania ozdobnego w Tamizie. Na początku istnienia tej konkurencji, zawodnikami byli tylko mężczyżni. 

Pierwsze zawody odbyły się w 1891 roku. W XX wieku, pływanie orientalne stało się formą atrakcji i pokazów, takich jak balet podwodny. Sławę przyniósł pokaz baletu podwodnego w Chicago 1933 roku, gdzie 60 syren wykonywało podwodne ewolucje. W 1968 roku Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) uznała pływanie synchroniczne za jeden z czterech sportów pływackich, aby w 1973 r. rozegrać pierwsze Mistrzostwa Świata tej konkurencji. 

Na Igrzyskach Olimpijskich pływanie synchroniczne jest od 1984, a w Polsce dzięki Pani Bożenie Niewiteckiej od 1987 roku!

 Zawody rozgrywane są w następujących konkurencjach:

  • solo
  • duet
  • team ( ośmioosobowy zespół )
  • kombinacja (10 zawodniczek/ów )
  • duet mix ( kobieta z mężczyzną )

Zawodnicy mają za zadanie przedstawić układ zsynchronizowanych z muzyką ćwiczeń w wodzie.

Więcej informacji o tej dyscyplinie sportowej znajdziecie na stronie : http://synchro.polswim.pl

 

Przeczytaj również: https://www.easywave.pl/index.php/2020/03/21/jak-poprawnie-zadbac-o-stroj-plywacki/

 

About Author

client-photo-1
Jeremi Niedbałowski