Nauka pływania – od czego zacząć?
Nauka pływania od czego zacząć

Nauka pływania – od czego zacząć?

Czemu sport, jakim jest pływanie w dzisiejszych czasach jest takie popularny? Po pierwsze poprawia samopoczucie, po drugie wzmacnia odporność, ale i odciąża stawy oraz pozwala zrelaksować się aktywnie spędzając czas. Pływanie zalecane jest przez lekarzy, którzy kierują na nie osoby mające m. in. problemy z kręgosłupem. Dzięki niemu możemy również bez obaw w pełni korzystać z wypoczynku nad morzem czy jeziorem. Tak więc, nauka pływania – od czego zacząć?

PIERWSZE KROKI NA BASENIE

Oswojenie z wodą to dla niektórych pierwszy, a zarazem milowy krok. Niektórzy dorośli poprzez urazy z dzieciństwa mogą mieć problemy z oswojeniem się z wodą. Inni mogli nie mieć możliwości nauki, a teraz po prostu wstydzą się zapisać na lekcję. Błąd – naukę pływania można zacząć w każdym wieku! 

Dzieci można oswajać z wodą już od małego, w domu, poprzez zabawy czy nurkowanie w wannie. To uczy je, że gdy woda dostanie się do oczu, uszu czy nosa, to nic strasznego!

Dorośli jednak mają więcej barier do pokonania. Najłatwiejszymi sposobami na oswojenie się z wodą na basenie są : zanurzanie, wydechy pod wodą, leżenie na wodzie ( na brzuchu czy plecach). Jak uda Ci się opanować te pierwsze kroki, możesz śmiało zacząć swoją przygodę z nauką pływania!

NAUKA PŁYWANIA SAMEMU CZY Z INSTRUKTOREM?

Pierwsze lekcje polecałbym wziąć pod okiem dobrego trenera bądź instruktora, ponieważ łatwiej jest mu wychwycić błędy, jakie popełniamy ( na bieżąco je korygując). Wielu z nich posiada bardzo duży zasób ćwiczeń, które później umiejętnie dobierają do odpowiedniego poziomu umiejętności oraz Twoich możliwości. W razie jakichkolwiek problemów od razu udzieli Ci rady czy pomocy. Cała uwaga takiego trenera jest skupiona tylko na Tobie, dzięki czemu możecie zdobyć nowe umiejętności w szybszym czasie. Ucząc się samemu czasami ciężko jest się oduczyć złych nawyków. 

Znając już podstawy warto wybrać się na zajęcia grupowe, liczące do 5 osób. Ich głównym zadaniem jest motywowanie do ćwiczeń oraz spędzenie czasu w gronie znajomych.

U dzieci jest trochę inaczej, gdyż każde dziecko na basenie musi być pod opieką rodzica/opiekuna. Rodzicom niekiedy ciężko jest nauczyć dziecka pływania, gdyż bardzo łatwo się rozprasza i chce się bawić. Zajęcia dziecka sam na sam z instruktorem pozwalają na skupienie się na nauce techniki pływania. Podczas zajęć grupowych dzieci rywalizują ze sobą przez co szybciej chcą przyswajać wiedzę jaką przekazują im trenerzy. Poprzez zabawę dziecko czasami nieświadomie uczy się nowych umięjętności, a dobry trener potrafi w zabawę wpleść ćwiczenia do nauki pływania :).

NAUKA PŁYWANIA SAMEMU

Jeśli jednak zdecydujesz się samemu wybrać na basen, to nie bój się wziąć makaronu czy deski do pływania, są ogólnodostępne na każdym basenie. Są bardzo pomocne w położeniu się na wodzie oraz przy nauce podstawowych ćwiczeń. 

Zacznij od nauki prawidłowej pozycji na plecach i na brzuchu, a gdy Ci się to uda, przejdź do prawidłowej pracy nóg. Jeśli będziesz czuć się pewnie, to odłóż sprzęty i działaj samemu. Na pewno dasz radę!

To samo staraj się zrobić z pociechą, aby nie bała się położyć na brzuchu i na plecach z makaronem lub deską. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, pilnuj więc uważnie, by nie dostało się za dużo wody do jego buzi. 

PODSUMOWANIE

Naukę pływania zaczynamy od oswojenia z wodą. 

Wybierając na lekcje z Trenerem bądź Instruktorem nauki pływania, szybko zrobisz postępy i bez problemu nauczysz się prawidłowej techniki. 

Nauka pływania samemu jest dłuższą drogą, ale na pewno bardziej satysfakcjonującą. Jeśli chcesz spróbować to zapraszam Cię do czytania następnych następnych moich wpisów, z których dowiesz się jak to zrobić 🙂

Przeczytaj również:

https://www.easywave.pl/index.php/2020/02/03/jak-zachowywac-sie-na-basenie/

https://www.easywave.pl/index.php/2020/01/05/jak-wybrac-sie-na-basen-blog/

Życzę powodzenia w stawianiu pierwszych kroków!

EASYWAVE

About Author

client-photo-1
Jeremi Niedbałowski